Absolwentka studiów magisterskich oraz doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także studiów podyplomowych z organizacji pomocy społecznej w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 1998-2007 zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.
W przeszłości przewodnicząca miejskich struktur Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także wykładowczyni w Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz nauczycielka w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.
Twórczyni jednego z pierwszych punktów konsultacyjno-interwencyjnych dla ofiar przemocy domowej. W latach 2006-2007 roku radna sejmiku województwa świętokrzyskiego, nieprzerwanie od 2007 roku posłanka na Sejm RP. W Sejmie od początku zaangażowana w działania związane z polityką społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem polityki senioralnej.
Dwukrotnie wybierana na wiceprzewodniczącą komisji polityki senioralnej oraz wiceprzewodniczącą komisji polityki społecznej i rodziny. 13 grudnia 2023 r. powołana na urząd Ministra do spraw Polityki Senioralnej. Autorka i współautorka wielu programów i projektów ustaw, m. in. o pomocy osobom niesamodzielnym czy nowelizacji ustawy o Radach Seniorów.
Fundatorka think-tanku Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Autorka innowacyjnych rozwiązań w silver economy oraz publikacji m.in. „Gospodarka senioralna nową gałęzią gospodarki narodowej”, w tym definicji gospodarki senioralnej.
Autorka programów certyfikacji OK SENIOR® (proces obsługi dojrzałych konsumentów) oraz Pracodawca Dialogu Pokoleń (zarządzanie różnorodnością wiekową w organizacji), a także ABCsenior.com – internetowej szkoły dla seniora, właścicielka SilverHUB.
Członkini Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk (2020-2023), Rady Dostępności przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej (2020-2024). Stała jurorka w międzynarodowym konkursie Silvereco.org oceniającym oferty firm z całego świata w obszarze dostosowania do potrzeb dojrzałego klienta. Współautorka książki „Marketing generacji silver".
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych finansowaniem nieruchomości mieszkaniowych, kredytowaniem hipotecznym, w tym odwróconym kredytem hipotecznym. Fundator i Wiceprezes Fundacji Krajowy Instytutu Gospodarki Senioralnej, Fundator i Wiceprezes Fundacji Europejski Instytut Nieruchomości, Ekspert ds. Instrumentów Efektywności Energetycznej Związku Banków Polskich. Autor licznych artykułów w kwartalniku „Finansowanie Nieruchomości”.
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, pracuje jako adiunktka w katedrze zarządzania Collegium Civitas oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie SWPS.
Prowadzi zajęcia na studiach polsko i anglojęzycznych. Naukowo zajmuje się wpływem silver tsunami na procesy gospodarcze oraz zarządzaniem różnorodnością pokoleniową w organizacjach. Jako członkini zarządu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej odpowiada za obszar włączania cyfrowego osób dojrzałych, tworząc programy edukacyjne mające na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów w Polsce.
Publikuje na temat wpływu nowych technologii na wybrane grupy społeczne, z uwzględnieniem wieku, płci, miejsca zamieszkania. Realizuje liczne projekty naukowo-badawcze związane m.in. z badaniami rynku medialnego oraz zarządzaniem różnorodnością w organizacjach.
Certyfikowana trenerka i konsultantka biznesu. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w biznesie, gdzie na stanowiskach managerskich tworzyła i zarządzała zespołami. Prowadzi projekty szkoleniowe i audytowe. Specjalizuje się w tematyce zarządzania wiekiem (zespoły międzypokoleniowe, przekazywanie wiedzy) oraz obsługi dojrzałego klienta. W swojej pracy skupia się na budowaniu dojrzałych, efektywnych zespołów w obliczu wyzwań, jakie przed organizacjami stawia demografia. Dotychczas współpracowała z wieloma branżami; z organizacjami z sektora publicznego i prywatnego. Ma również bogate doświadczenie w tworzeniu narzędzi i rozwiązań dla branż i poszczególnych firm, przy współudziale osób starszych.
Menedżer i doradca biznesowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze strategicznym zarządzaniem kapitałem ludzkim, budowaniu efektywnych zespołów oraz rozwijaniem nowoczesnej i przyjaznej obsługi klienta. Jest wykładowcą podczas podyplomowych studiów menedżerskich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Polski Związek Firm Deweloperskich. Przez wiele lat związany był m.in. z Dom Development i HAYS Poland.
Jako Head of Development w SilverHUB odpowiada za rozwój usług i obsługę klientów biznesowych, natomiast będąc Ekspertem Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej koncentruje się na zagadnieniach związanych z poprawą funkcjonowania osób starszych, jako konsumentów, pracowników, a także klientów na rynku mieszkaniowym.
Certyfikowany trener biznesu z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji i storytellingu. Dziennikarka, prezenterka, reporterka i konferansjerka. Od 16 lat związana z mediami, prowadząca autorskie programy ogólnopolskie. Działaczka społeczna współpracująca z wieloma organizacjami pożytku publicznego - od 2016 roku wolontariuszka międzynarodowej organizacji. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspierającej samotne osoby starsze, ambasadorka ogólnopolskiej kampanii „Napisz Testament”,- współpracowniczka Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt badawczo-dydaktyczny od ponad 25 lat związana z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Autorka i współautorka ponad 150 publikacji z zakresu tematyki polityki społecznej, w tym lokalnej polityki senioralnej.
Ekspertka w dziedzinie polityki senioralnej, ekonomii starzenia się, rozwoju i deinstytucjonalizacji usług społecznych.
W latach 2021-2023 Zastępca Wójta Gminy Kolbudy odpowiedzialna za kształtowanie lokalnej polityki społecznej, ze szczególnym wskazaniem na rozwój usług społecznych z wykorzystaniem rozwiązań w myśl horyzontalnej zasady deinstytucjonalizacji, wzmocnienie jakości edukacji dzieci i młodzieży, w tym poprzez wdrażanie modelu edukacji włączającej i międzypokoleniowej, a także tworzenie sieci współpracy podmiotów publicznych i NGO na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej.
Aktualnie Pełnomocnik Wojewody Pomorskiej ds. Rodziny i Polityki Społecznej. Doradca Stały Komisji Sejmowej ds. Polityki Senioralnej. Członkini Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister ds. Polityki Senioralnej oraz członkini Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem, ekspertem w obszarze organizacji i funkcjonowania rynku finansowego, ochrony klientów rynku bankowego i kapitałowego, a także regulacji prawnych tworzących otoczenie tego rynku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 roku jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie.
Jako zastępca Rzecznika Finansowego, nadzoruje między innymi: Departament Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego, Departament Pozasądowego Rozwiązywania Sporów oraz Departament Analiz i Legislacji. Zajmuje się również inicjowaniem i organizacją działań edukacyjnych oraz informacyjnych, mających zwiększać świadomość finansową społeczeństwa, w tym także w obszarze wykorzystania innowacyjnych technologii.
Ziemowit Bagłajewski jest przedstawicielem Rzecznika Finansowego jako stałego Członka Rady ds. Systemu Płatniczego przy Zarządzie NBP.
Założyciel i Prezes Fundacji Innovations Hub, która pełni kluczową rolę w profesjonalizacji polskiego sektora pre-seed oraz transformacji sceny inkubacyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Kacper dedykuje swoją działalność edukacji w zakresie transferu technologii oraz wspieraniu rozwoju startupów i przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem młodych przedsiębiorców poniżej 30 roku życia. Jako ekspert w dziedzinie inkubacji biznesowej, specjalizuje się w kreowaniu strategii wdrożeniowych dla nowych produktów i modelowaniu biznesowym startupów. Posiada wykształcenie w zakresie mechaniki, fizyki i astronomii. Jest również cenionym prelegentem i warsztatowcem, aktywnie działającym na rzecz popularyzacji najlepszych praktyk inkubacyjnych w Polsce.
Psycholożka (Wydział Psychologii UW) i badaczka z 20-letnim doświadczeniem, w polskich i międzynarodowych agencjach badawczych. Specjalizuje się w badaniach postaw i motywacji, efektywnie łącząc wiedzę psychologiczną z zaawansowanymi technikami analitycznymi. Obecnie pełni rolę Starszego Konsultanta w Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, gdzie jest odpowiedzialna za tworzenie narzędzi badawczych, analizę danych oraz formułowanie rekomendacji. Aktywnie współpracuje także z fundacjami zajmującymi się profilaktyką zdrowia społecznego, angażując się w popularyzację wiedzy i działania edukacyjne w tym obszarze.
Odpowiada za komunikację i rozwój produktów. Współtwórca i pomysłodawca książki „Marketing generacji silver”, pierwszego kompleksowego opracowania tematyki senioralnej w marketingu. Jest współtwórcą branżowego serwisu ScreenLovers oraz współorganizatorem konferencji VideoWars by ScreenLovers. Związany również z branżą online, jest członkiem Rady Nadzorczej IAB. W mediach od 18 lat. W przeszłości związany z OMD Poland, Atmedia oraz Viasat.
Była milionerką i bankrutką. Jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego. Wojnę przeżyła dzięki szczęściu, które nigdy jej nie opuszczało. Tuż przed nadejściem epoki dzieci kwiatów ruszyła w świat, by odwiedzić... sześćdziesiąt sześć krajów. W libańskim Bejrucie omal nie trafia do haremu. W Jordanii pracowała w The American Cultural Center. Opiekowała się dwudziestoma pudlami siostrzeńca cesarza Hajle Sellasjego. Była zawodową modelką i podziwianą tancerką. W Iraku prawie wyszła za mąż za francuskiego arystokratę, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prowadziła własną galerię sztuki. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski, trafiła... do warszawskiego schroniska dla bezdomnych.
Zarządza obszarem łańcucha dostaw, w tym planowaniem, dystrybucją oraz obsługą konsumentek i konsumentów Philip Morris na 8 rynkach. Ma ponad 25 lat doświadczenia w produkcji, logistyce i globalnych łańcuchach dostaw. Pracował w 7 firmach, na 4 kontynentach, zarządzając zróżnicowanymi zespołami liczącymi nawet do 8 tysięcy osób, w sektorach biznesowych od FMCG czy farmacji po przemysł tytoniowy. Specjalizuje się w zrównoważonych operacjach i transformacjach organizacyjnych. Inżynier mechanik, pasjonat zrównoważonego rozwoju, wierzący w rozwój i wzrost ludzi. Propagator równych możliwości dla każdej osoby: bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy status społeczny. Dialog pokoleń praktykuje zarówno w pracy, jak i w domu. Tata dwóch dorosłych córek, który dba o w równość rodzicielską.
Specjalizuje się w tematyce DEI/zrównoważonego rozwoju/ESG/komunikacji, autorka wielu publikacji na ten temat, inicjatorka i współautorka badania Diveristy IN Check, trenerka. Doświadczona menedżerka, związana z organizacją od 10 lat, jako wieloletnia dyrektorka generalna i prezeska, a w latach 2022-2023 członkini Zarządu CSR Europe, wcześniej menedżerka odpowiedzialna za komunikację i zrównoważony rozwój w dużych grupach kapitałowych (branża finansowa i energetyczna).
Filolożka polska, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu PR, marketingu i CSR w Polsce i za granicą m.in. na Uniwersytecie Genewskim i Uniwersytecie Cambridge, a od niedawna (2023r.) także dyplomowana lektorka języka polskiego jako obcego.
Odpowiedzialna za realizowanie strategii ED&I w organizacji. Od 7 lat w Ingka Group, wcześniej jako Customer Experience Leader/Kierowniczka ds. Kreowania Doświadczeń Klientów w Ingka Centres Polska.
Z wykształcenia pedagożka oraz absolwentka studiów podyplomowych z zakresu reklamy i marketingu medialnego. Przez ponad 10 lat związana z marketingiem, wcześniej zaangażowana w pracę w instytucjach penitencjarnych i pomocowych.
Prywatnie miłośniczka zwierząt i entuzjastka sportu. Zakochana w Gdańsku, w którym ma przyjemność mieszkać.
Specjalizuje się w budowaniu relacji z klientami poprzez komunikację w mediach społecznościowych oraz bezpośrednią komunikację i działania skierowane do klientów. Beata jest zaangażowana w projekty, które poprawiają doświadczenia klientów w Orange, w tym te, które minimalizują wykluczenie cyfrowe seniorów. Jako certyfikowany konsultant prostego języka Orange zapewnia, że komunikacja z klientami jest klarowna i zrozumiała, co osiąga poprzez upraszczanie tekstów i przekazów.
Organizatorka corocznego wydarzenia CX DAY – Dzień Klienta w Orange, które zdobywa uznanie wśród uczestników za swoje wartościowe i inspirujące treści.
Jest współtwórczynią i prezenterką webinarów na YouTube z cyklu "Co dobrego w Orange", gdzie dzieli się wiedzą na temat najlepszych praktyk i nowości w obsłudze klienta. Aktywnie wykorzystuje także nowe media społecznościowe, takie jak TikTok, aby rozszerzać zasięg działań Orange.
Artur Leonow jest ekspertem ds. strategii Customer Experience w Orange Polska. Jako lider projektu #OrangeTeam, Artur koordynuje działania, w ramach których pracownicy dzielą się pozytywnymi informacjami z życia Orange na swoich mediach społecznościowych. Jego zaangażowanie i innowacyjne podejście zostały docenione wyróżnieniem w kategorii Social Media w Customer Experience podczas Polish National Sales Awards (PNSA).
Artur jest również organizatorem corocznego eventu CX DAY - Dzień Klienta w Orange, który cieszy się dużym uznaniem wśród uczestników. Od tego roku pełni rolę opiekuna obszaru Senior w Orange, dbając o potrzeby dojrzałych klientów. Dodatkowo, Artur regularnie występuje w filmikach Orange Ekspert, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Od tego roku Artur jest współtwórcą projektu “Co dobrego w Orange” na kanale YouTube Orange Polska, gdzie podczas nagrań na żywo prezentowane są tematy związane z telekomunikacją, ale przede wszystkim pokazywani są ludzie, którzy za tym stoją.
Jest absolwentką Wydziału Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu MBA w Apsley Business School London.
Z branżą badawczą związana od 1990 roku, specjalizuje się zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych. Na swoim koncie ma ponad 1000 przeprowadzonych sesji grupowych i wywiadów oraz liczne projekty badawcze w takich obszarach jak FMCG, kultura, rozrywka, ESG i CSR. Ekspertka w dziedzinie analizy zachowań konsumentów, segmentacji rynku oraz formułowania strategicznych rekomendacji biznesowych.
Od wielu lat współpracuje z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, będąc członkiem zespołu ESS Polish Team, odpowiedzialnego za realizację Europejskiego Sondażu Społecznego w Polsce.
W Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych pełni funkcję Dyrektora ds. Obsługi Klienta.
Absolwentka SGH, doktor ekonomii. Ma bogate doświadczenie zawodowe z pracy na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej, m. in. jako wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zakończeniu aktywności zawodowej działaczka społeczna, obecnie Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Członkini Rady ds. Polityki Senioralnej, Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ekonomista, założyciel fundacji "Bliżej człowieka" i wioski dziecięcej im. dr. Janusza Korczaka w Rajsku, samorządowiec, radny, a następnie Prezydent Miasta Oświęcim. Współpracował w Związkiem Miast Polskich.
Od maja 2007 r. do 2013 r. – polski współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej CEMR (German Section of CEMR, Ass. of Polish Cities ), a od maja 2008 r. do 2014 r. - przewodniczący Komisji ds Współpracy Międzynarodowej w Radzie Gmin i Regionów Europy zs. w Paryżu i Brukseli.
Członek komitetu zarządczego (od czerwca 2011) oraz wiceprezydent (listopad 2013 - wrzesień 2019) Europejskiej Unii Seniorów.
Doktor nauk ekonomicznych, magister socjologii, posiadająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji badań społecznych (tworzenie narzędzi badawczych, prowadzenie badań jakościowych i ilościowych, analizy danych, studia przypadków, raporty z badań) w ramach m.in. projektów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki i wielu innych instytucji. Specjalizuje się w problematyce szeroko pojętego rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji grup defaworyzowanych. Aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji. Wiedzę o dialogu społecznym rozwijała w trakcie kilkuletniej współpracy z Wojewódzką Komisją Dialogu Społecznego w Warszawie. Ostatnio uczestniczyła m.in. w projektach: „Świat na miarę seniora – sytuacja osób starszych w Polsce” projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki (2023-2024)„Nowi biedni emeryci”, projekt realizowany w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Nauka dla społeczeństwa" (2022-2023), "PRACA 60PLUS: Interdyscyplinarny model przedłużania aktywności zawodowej pracowników w wieku emerytalnym realizowany w obszarze ergonomii, elastyczności i walidacji środowisk pracy", projekt międzynarodowy realizowany w ramach programu POWER (2021-2023);
Socjolożka z zapleczem ewaluacyjnym, badaczka ilościowa i jakościowa, rozwijająca swoje kompetencje najpierw w TNS Polska, a następnie w Kantar Public. Ekspertka współpracująca przede wszystkim z klientami z sektora publicznego, posiadająca również cenne doświadczenie w kierowaniu projektami międzynarodowymi i złożonymi, naukowymi badaniami.
Założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków i fundacji o tej samej nazwie, pomysłodawczyni Święta – Międzynarodowego Dnia Plecaka. Koordynatorka centrum Integracyjno - Adaptacyjnego dla osób z Ukrainy oraz Polski w Warszawie. Zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu “Dzieciaki Startupy”, od tamtego czasu aktywnie działa społecznie, często występuje i angażuje się w liczne inicjatywy. Dwukrotna mówczyni TED podczas TEDx Kids w 2019 roku oraz na TEDx Warsaw Women w 2023 roku. W 2019/20 roku radna Młodzieżowej Dzielnicy Ursynów w Warszawie. Jedna z bohaterek książki Justyny Sucheckiej „Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” oraz “Pewna TY” Magdaleny Kieferling. W 2021 i 2022 roku znalazła się w artykule “Mistrzynie LinkedIn – 25 kobiet, które warto obserwować” w czasopiśmie “Forbes Women Polska”. Laureatka nagrody im. Janusza Korczaka. Laureatka nagrody “LEADER AMONG LEADERS” w ramach projektu Leadership LAB funkcjonującego przy Katedrze Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Członkini Jury III edycji programu Solve for Tomorrow organizowanego przez Samsung. Zaangażowana w prowadzenie swojego profilu na LinkedIn. Prywatnie uwielbia sushi i muzykę.
W badaniach marketingowych pracuje od 1992r. (Demoskop 1992-1998, IPSOS-DEMOSKOP 1998-2002). Od 2003r. współzałożycielka i członek zarządu firmy badawczej 4P research mix. Absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (197 r.) i jego wieloletni pracownik (1979- 2007r.). Jako stypendystka Fulbrighta studiowała zachowania konsumenckie na Uniwersytecie Wisconsin w USA (1990/1991). Specjalizuje się w badaniach segmentacyjnych, komunikacji marketingowej (w tym metodą analizy semiotycznej), eksploracji potrzeb i zachowań konsumentów oraz w analizie trendów konsumenckich. Wiele uwagi poświęciła grupom konsumenckim: wybranym pokoleniom, dzieciom, ludziom starszym (autorka cyklicznego badania 4P: „Polski konsument 50+”). Od 10 lat opracowuje raporty syndykatowe 4P na temat trendów konsumenckich: makro-trendy i mikro-trendy konsumenckie, trendy w dizajnie opakowań, trendy w rodzinie, trendy w finansach, trendy wellness, konsumenckie trendy post-pandemiczne. Publikuje i prezentuje na konferencjach na tematy związane z marketingiem i badaniami konsumenckimi.
Psycholożka z pasją do zgłębiania ludzkich zachowań i motywacji, rozpoczynająca swoja przygodę z badaniami rynku. Swoje prace w dziedzinie psychologii prezentowała na konferencjach naukowych, gdzie dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w sesjach konkursowych. W pracy łączy wiedzę z różnych dziedzin psychologii, takich jak psychologia poznawcza, społeczna, emocji i motywacji, wykorzystując równocześnie znajomość metodologii badawczych i analizy statystycznej.
Urodzony w 1955 roku w Krakowie, Master of Science w zakresie zarządzania społecznego Uniwersytetu Dunajskiego w Krems (Austria), został członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) w 2010 r. W 2018 r. i ponownie w 2023 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Grupy III EKES Organizacje Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest przewodniczącym Rady Programowej Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS, związek ponad 1000 organizacji non-profit), a także wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN. W latach 2003–2021 był członkiem, a w latach 2012–2018 współprzewodniczącym – reprezentującym organizacje pozarządowe – Rady Działalności Pożytku Publicznego, a od 2023 r. jest przewodniczącym Grupy Strategicznej i Europejskiej Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Jest także przewodniczącym stowarzyszenia EUROSOZIAL w Brunszwiku (Niemcy). Oficer Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Działaczka i przedsiębiorczyni społeczna. Współzałożycielka Spółki Bee Healthy Honey, organizatorka wydarzeń oraz założycielka kilku inicjatyw społecznych (np. Vote.Land i NPIYB). W swojej działalności podejmuje tematykę m.in. zdrowia psychicznego, ageizmu, budowania postaw obywatelskich i ochrony przyrody. Stara się zachęcić wszystkich (szczególnie tych najmłodszych i najstarszych) do szeroko pojętej partycypacji. Obecnie wspiera młode osoby w realizacji akcji społecznych i pełni role doradcze (m.in. jako członkini Rady Konsultacyjnej ESK przy GZM oraz ekspertka dla MRM Katowice). Za swoją działalność nagradzana jest w licznych konkursach.
prof. dr hab. Jego bogaty dorobek naukowy doceniany jest w czasopismach naukowych, konkursach i międzynarodowych instytucjach (Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, Ecole des Mines, Nancy, Durham University, Forschungzentrum Juelich). Pełnił on funkcję dziekana w Uniwersytecie Śląskim oraz rektora w uczelni niepublicznej, której był współzałożycielem. Jest także współautorem podręczników i monografii naukowych. Aktualnie jest także wykładowcą uniwersyteckim i cenionym pszczelarzem prowadzącym pasiekę badawczą. Za swoje doświadczenie i zasługi został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jest również stałym prelegentem Naukowych Konferencji Pszczelarskich. Otrzymał on także złoty i srebrny krzyż zasługi.